Jak dobrać żakiet/marynarkę do sylwetki?Może zacznijmy od tego czym te dwie rzeczy się różnią.

Żakiet to typowo damski element eleganckiego kostiumu, jest dopasowany w talii i sięga maksymalnie do bioder. Natomiast marynarka jest częścią garnituru męskiego, a w wersji damskiej nie różni się niczym prócz cięć lekko dopasowujących oraz kształtem dekoltu, ale to już jest zależne od konkretnego modelu.

Co wybrać? Żakiet? Marynarkę? 

Prawda jest taka, że w każdej szafie obie rzeczy są potrzebne, ponieważ ich kroje czasami nie pasują do danej okazji, bądź reszty stylizacji. Marynarka w gruncie rzeczy to bardziej casualowy element, natomiast żakiet jest klasyczny, elegancki i ponadczasowy. Jeżeli musimy podjąć decyzje i wybrać tylko jedną rzecz, zastanówmy się jaki mamy styl, jakie mamy ubrania w garderobie i w którym kroju lepiej wyglądamy.

A w którym kroju lepiej wyglądamy? 

Żakiet dzięki swojemu dopasowaniu do figury, tworzy klepsydrę czyli najbardziej pożądaną damską sylwetkę. Niestety ubranie go, nie zawsze jest odpowiednie do naszych proporcji, ponieważ żakiet jest stosunkowo krótki, osoby z nadwagą nie powinny go nosić, bo zamiast pomóc, czesto może zaszkodzić. Jak? Żakiety często zapinane są na jeden guzik i ich doły lekko rozchodzą sie na boki co optycznie powiększa brzuch i biodra.Nie ma się co martwić! Jest przecież marynarka! I to własnie ona nadaję się do większości sylwetek, ale oczywiście po uprzednim dopasowaniu. :D

1. Uniwersalna długość marynarki to linia bioder albo nawet koniec pośladków a początek ud. Jest to długość, która sprawdza się przy każdym wzroście i sylwetce, ponieważ wysmukla i wydłuża nasze ciało.

2. Prosta czy z cięciami modelującymi?
Całkiem proste marynarki są pewnego rodzaju wyzwaniem, są dobrym pomysłem dla osób:
- drobnych,
- z mocno zarysowaną talią,
- wysokich,
Z zasady tworzą efekt kolumny, są bezkształtne, dopiero głęboki dekolt jaki mają i np dwurzędowe zapięcie sprawia, ze stają się ciekawsze i modelują naszą sylwetkę.


Marynarki z cięciami modelującymi to takie, które mają krój dopasowany do kobiecej figury. Dzięki zaszewką piersiowym i linią modelującym w przodzie, marynarka męska staje się kształtna. Jej długość zostaje taka jak przy prostej dzięki temu jest to idealny krój dla osób bardziej puszystych, ponieważ nadaję kształt klepsydry oraz tym samym wydłuża. 


A co z kształtem dekoltu, odpowiednim zapięciem itp? 
Prawdę powiedziawszy wiekszość tych elementów zależy już, od naszego stylu i gustu. Wystarczy pamiętać o kilki zasadach:

1. Zaokrąglone dekolty są najmniej praktyczne i zniekształcają piersi. 
2. Dłuższy dekolt w szpic pasuje do każdej sylwetki.
3. Zapięcie dwurzędowe sprawdza się przy szczupłych osobach.
4. Osoby z krągłościami powinny unikać połyskliwych materiałów.

Jednak najważniejszą zasadą przy kupowaniu żakietów i marynarek jest to, że muszą być one idealne w ramionach !
Nie ważne jak będą zdobione, zapinane, wyprofilowane, jeżeli będą za duże bądź za małe to nic innego nie bedzie miało znaczenia. 
INSPIRACJE

Mam nadzieje że trochę pomogłam i teraz zakup marynarki czy żakietu będzie przyjemniejszy :) 


Popularne posty